İletişim Bilgileri
image
image

Psikolog Nedir?

image
image

Psikolog Nedir?

Psikolog Nedir?

Psikolog Nedir?

Psikologlar, bireylerin duygusal, zihinsel ve davranışsal problemlerini tanımlayan, bu problemleri inceleyip çözüm üretmeye çalışan kişilerdir. Bunun için psikologlar seanslar düzenlerler. Seanslar sırasında yapılan gözlem, görüşme ve gerekli durumlarda uygulanan testler sayesinde bireylerin mevcut veya olası sorunları teşhis edilmektedir.

Görüşmeler, danışanlar hakkında doğal bir bilgi kaynağı olan, kolay iletişim kurmayı sağlayan ve psikoloğun danışanına yardım etmesi için uygun bir ortam yaratan iletişim yöntemidir. Görüşmeler sayesinde psikologlar, danışanın hem sözel hem de sözel olmayan davranışları hakkında aynı anda bilgi alabilmektedir.

Psikolog görüşmesi, hastanın görüşme odasına girmesiyle birlikte başlar. İlk seansta genellikle psikologlar danışanın kendisi ve hayatıyla ilgili onu tanımaya yönelik sorular sorarlar. Seansın sonlarına doğru psikolog, konuşulan problem ile alakalı geri bildirimde bulunmaktadır. Ayrıca uygulanacak psikoterapi yöntemine göre sorunun ele alınmasıyla ilgili nasıl bir yol izleneceği hakkında danışanı bilgilendirmektedir. Devam eden seanslarda ise konular daha derinlemesine ele alınır ve sistematik bir şekilde sürdürülür. Seanslarda psikologların kullandığı çeşitli psikoterapi yöntemleri vardır.  Bunlardan bazıları :

Bilişsel davranışçı terapi
Psikodinamik psikoterapi
Aile ve çift terapisi
Oyun terapisi
EMDR terapisi
Diyalektik davranışçı terapi
Çözüm odaklı terapi

Yas terapisi